Přemýšlíte o koupi pozemku? Tady je postup!

Zamilovali jste se do inzerátu pozemku ve vaší vysněné lokalitě? Pak si nezapomeňte udělat důkladnou prohlídku celého pozemku. Zaměřte se na:

  • Tvar a rozměry celého pozemku.
  • Jsou na pozemku inženýrské sítě (přívod vody, elektrická a plynová přípojka a kanalizace)? Pokud ne, počítejte, že je budete muset na vlastní náklady dodělat.
  • Přístupová cesta. Ověřte si, že je k pozemku dobrá přístupová cesta, ideálně z asfaltu. Po bahně se vám každý den pojede autem dost blbě. A na pozemek bez přístupové cesty nemusíte dostat hypotéku.
  • Vysoká hladina spodní vody, záplavová oblast a další přírodní nástrahy, kterou mohou ohrozit a nebo úplně zastavit budoucí stavbu domu.

Poptejte se budoucích sousedů. Zastavte se u přilehlých domů v okolí pozemku, který chcete koupit. Zeptejte se sousedů, jak se jim v lokalitě žije, jaká je zde občanská vybavenost, jestli je něco v souvislosti s danou lokalitou trápí. Získáte docela rychle představu o tom, zda za to pozemek opravdu stojí.

Důvěřuj, ale prověřuj: Katastr nemovitostí, územní a regulační plány

Důležité informace by vám měl sdělit především majitel pozemku, pomůžou také osobní zkušenosti budoucích sousedů. Ale stejně byste si měli vždy všechny informace ohledně pozemku ověřit. Využijte 3 zdroje informací, které byste při postupu při koupi pozemku neměli opominout:

  • Katastr nemovitostí

Z aktuálního výpisu z katastru nemovitostí si ověříte, kdo je majitelem pozemku. (Pokud najdete ve výpisu zkratku SJM – společné jmění manželů, vlastní pozemek manželský pár. S prodejem tak musí vědomě souhlasit oba manželé.) Zjistíte také, jestli je pozemek zatížený právní vadou (věcná břemena, exekuce, zástavní a předkupní práva). Najdete zde i přesnou výměru celého pozemku a jeho hranice. Reálná hranice pozemku nemusí dost často odpovídat samotnému oplocení.

TIP: Nevíte, jak na katastr nemovitostí? Poradí vám článek: Katastr nemovitostí? Jak v něm číst a hledat informace.

  • Územní plán a regulační plán

Územní plán vám pomůže si ověřit, jak plánuje obec využít celé území obce. Najdete zde informace o celkové koncepci obce a také případnou stavbu další infrastruktury. Regulační plán definuje menší území a dá vám větší podrobnosti ohledně podmínek pro využití pozemků. Co všechno vám tyto plány prozradí?

  • Ověříte si, že se jedná o stavební pozemek a zda neleží v záplavové oblasti.
  • Zjistíte, jestli se v blízkosti pozemku neplánuje stavba dálnice, nebo čističky, případně jiná stavba, která by měla velký vliv na kvalitu vašeho života v místě pozemku.
  • Dostanete odpověď na to, jaké stavby jsou podle územního plánu přípustné. (V některých oblastech můžete stavět jen jednopodlažní domy.)

Oba plány jsou veřejně přístupné obvykle na webových stránkách obce, pod kterou pozemek spadá. Udělejte si ale raději čas a vydejte se na městský úřad – pokud nebudete něčemu rozumět, poptejte se úředníků, kteří vám poradí.

TIP: Berte ale v potaz, že se časem může územní plán (i regulační plán) změnit. Proto se rovnou úředníků zeptejte, jestli se právě nepořizuje změna územního plánu, případně jestli někdo z okolních obyvatel nepodal žádost, aby se územní plán změnil.

Rezervační a kupní smlouva o koupi pozemku

Už víte vše, co jste potřebovali ke koupi pozemku? Přichází na řadu kupní smlouva (případně rezervační smlouva). Rezervační smlouva slouží jako pojistka – popisuje práva a povinnosti prodávajícího i kupujícího ještě před samotným prodejem nemovitosti (pozemku). Chrání tak prodávajícího i kupujícího.

Kupní smlouva pak ošetřuje výsledný prodej. Jen pozor, kupní smlouvu i rezervační smlouvu si vždy nechte projít (v ideálním případě si ji rovnou nechte vyhotovit) právníkem. Každá smlouva bude mít totiž odlišné parametry – záleží vždy na tom, jaký účel má nemovitost splňovat.  Obraťte se raději na právníka se specializací na právní převody nemovitostí. Budete mít jistotu, že vše proběhne tak, jak má.

Nezapomeňte na daň z koupě pozemku

Jako kupující pozemku máte povinnost zaplatit daň z nemovitosti (daň z nemovitých věcí). Platí se jednou ročně. K dani se přihlásíte podáním daňového přiznání do 31. ledna roku, za který daň platíte. Další rok už nemusíte nic řešit, finanční úřad by vás měl kontaktovat s platbou úhrady sám.

TIP: Chcete vědět, jak se daň z nemovitosti počítá? A co všechno musí platit kupující? Přečtěte si článek: Daně u nemovitostí přehledně.

Převod vlastníka

Ještě jedna věc, na kterou mnoho lidí nemyslí. Podepsáním kupní smlouvy se automaticky nestanete okamžitým majitelem pozemku. Musíte požádat katastr nemovitostí o návrh na vklad do katastru. Do vašeho vlastnictví pak pozemek přejde až ke dni zápisu nemovitosti v katastru. Mějte na paměti, že úřad má na vyřízení až 30 dní. Zaplatit tak prodávajícímu, aniž byste nabyli vlastnické právo, nemusí být vhodné řešení.

Proto se nabízí možnost úschovy peněz u třetí strany – nejčastěji to bývá právě advokátní kancelář nebo notář. Třetí strana vydá prodávajícímu peníze až v okamžiku, kdy vzejde v platnost vaše vlastnické právo vůči prodanému pozemku.

TIP: Postup při koupi pozemku může být složitý a plný situací, při kterých můžete lehce přehlédnout nedostatky vysněného pozemku. Obraťte se na profesionály, kteří se v oblasti výkupu nemovitostí, ale i prodeje nemovitostí cítí jako ryba ve vodě. Podívejte se na nemovitosti (i pozemky), které nabízíme. O vše se postaráme.