Společné jmění manželů aneb když dva jsou jeden

Co se týče majetku, v manželství jste na jedné lodi. To znamená, že skoro všechno, co si koupíte po svatbě, patří vám oběma. Často bez ohledu na to, kdo z vás to koupil nebo kdo to používá. Pojďme si pojem společné jmění manželů trochu přiblížit.

Na začátek jedno smutné číslo – v posledních letech se u nás statisticky rozvádí 44 % manželství. Jen třeba v roce 2020 proběhlo v Česku 21 734 rozvodů, většinou způsobených rozdílem povah, názorů a zájmů. Co nejčastěji řeší bývalí manželé při rozvodu? Jsou to právě spory o majetek, který dlouhá léta spadal do společného jmění manželů.

Jak vzniká a co spadá do společného jmění manželů

O společné jmění manželů (často se setkáte i se zkratkou „SJM“) se nežádá, ani si ho nemusíte nikam chodit vyřizovat. Vzniká automaticky tím, že se s partnerem nebo partnerkou vezmete. Datem vyrytým na snubních prstýncích začíná etapa, kdy už není žádné moje a tvoje, jenom naše.

Co to přesně znamená? Jednoduše řečeno: co jste si do manželství přinesli, zůstává jen vám. Vše ostatní – vydělané peníze, koupený majetek i nasekané dluhy, které do manželství vstoupily po svatbě, spadá do SJM. Až na výjimky, kterými jsou hlavně dary, dědictví a čistě osobní věci.

Dokud to klape, je společné jmění manželů formalita, která vám nijak nezasahuje do života. Pro případ, že by to přeci jen neklapalo, dokonce můžete preventivně majetkové poměry vyřešit předmanželskou smlouvou. Nejde o nic neobvyklého, předmanželskou smlouvu dnes podepisuje zhruba každý čtvrtý český pár!

TIP: V článku: Spoluvlastnictví nemovitosti aneb jeden dům má více majitelů, si můžete projít další druhy spoluvlastnictví.

Vypořádání: Co se stane se společným jměním manželů po rozvodu

Spolu s rozvodem zaniká jak manželství, tak samozřejmě i společné jmění manželů. Nemusí být ale rovnou zle. Pokud se s partnerem na rozdělení dohodnete sami, komu co připadne, kdo koho vyplatí a co se prodá, abyste si mohli rozdělit zisk, ušetříte tak spoustu peněz za právníky, nervy a čas strávený taháním po soudech.

Teprve pokud dohoda není možná, můžete navrhnout soudu, ať majetek spadající pod společné jmění manželů vypořádá za vás. Ať už na to ale půjdete přes právníky a soudy nebo bez nich, na vyřešení majetkových poměrů máte nejvýš 3 roky. Tak se to píše v občanském zákoníku.

Pokud nedojde k vypořádání dohodou ani soudní cestou, po zmíněných třech letech přichází na řadu automatické vypořádání SJM. Majetek zůstane tomu, kdo ho výlučně používá. Tedy auto tomu, kdo v něm jezdí a dům tomu, kdo v něm bydlí. Z majetku užívaného oběma bývalými partnery se stane podílové vlastnictví.

Jak je to s nemovitostmi ve společným jměním manželů

Vlastnictví nemovitosti, nezřídka nejcennější položky v rodinném majetku, se nejčastěji řeší jedním z následujících 3 způsobů:

  • převedete nemovitost do podílového vlastnictví
  • nemovitost připadne jednomu z partnerů, který druhého vyplatí
  • nemovitost prodáte a peníze si rozdělíte

Vypořádání vlastnictví nemovitosti může trochu zkomplikovat nedoplacená hypotéka, málokdy ale jde o nepřekonatelný problém. Hypotékou zatížené domy a byty jsou k prodeji běžně, vlastní hypotéku doplatíte ze získaných peněz. Pokud na to má, může úvěr převzít jeden z partnerů a vyplatit druhému odpovídající podíl.

Získat podíl na nemovitosti nebývá vždy výhra, zvlášť když se nedokážete rozumně domluvit s bývalým partnerem nebo nemáte dostatek financí, abyste ho vyplatili. V takovém případě stojí za to uvažovat o prodeji podílu třetí osobě. V MI Estate vykoupíme váš podíl rychle a postaráme se o právní i administrativní úkony.