Co je to zástavní právo?

Stručně řečeno: pokud máte hypotéku a nesplácíte ji, může banka v krajním případě prodat vaši nemovitost a nechat si dlužné peníze. Umožňuje jí to zástavní právo. Předpokládáme ale, že to není všechno, co byste o zástavním právu chtěli vědět. Takže čtěte dál a dozvíte se víc.

Zástavní právo se sice považuje za právní vadu, prakticky je to ale naprosto běžná věc – zhruba 85 % nemovitostí na sobě má aspoň jedno. Slouží bankám, ale i dalším institucím jako záruka, že dostanou zpět peníze, které vám půjčili (samozřejmě i s úroky). Dokud vzorně splácíte a vše jde jako na drátkách, jde o formalitu. A jakmile máte splaceno, zástavní právo se vymaže, níže si povíme jak.

  • Smluvní zástavní právo se nejčastěji váže k nemovitosti, kterou si kupujete na hypotéku od banky. Věřitel (v našem případě banka) má váš byt nebo dům v zástavě po celou dobu splácení vaší hypotéky. Jakmile hypoteční úvěr splatíte, nemovitost se ze zástavy vyváže.
  • Vedle smluvního zástavního práva existuje také zástavní právo exekutorské. S ním máte co do činění, když nesplácíte úvěr dlouhodobě a věřiteli s vámi dojde trpělivost. Tak pověří exekutora, aby na váš dluh vymohl.
  • Do třetice známe také zástavní právo soudcovské, které uvalí na vaši nemovitost soud. Nejčastěji se tak děje v případě, že dlužíte hodně peněz na sociálním nebo zdravotním pojištění a soud o opatření požádá finanční správa.

Pravda, pokud svůj dluh pod zástavou dlouhodobě nesplácíte, výkon exekutorského a soudcovského zástavního práva může v krajním případě dojít až k nedobrovolnému prodeji nemovitosti, například formou dražby. Opakujeme ale, že až v krajním případě. Bankám a dalším seriózním věřitelům jde především o to, abyste jen dodržovali to, k čemu jste se zavázali ve smlouvě. A to, že budete platit v plné výši a včas.

Zástavní právo najdete v katastru nemovitostí

Jestli na nějaké nemovitosti vázne zástavní právo, si může ověřit každý z listu vlastnictví, dostupném online na stránkách Nahlížení do katastru nemovitostí. V kolonce „Omezení vlastnického práva“ najdete jak datum vzniku a výši úvěru, tak název společnosti nebo člověka – držitele zástavního práva. Na jedné nemovitosti může dokonce být zástavních práv i víc od různých bank a jiných věřitelů.

TIP: Nejste si jisti, jak se orientovat v Nahlížení v katastru nemovitostí? Přečtěte si článek: Katastr nemovitostí: Jak v něm číst a hledat informace.

Prodej nemovitosti se zástavním právem

Když s nemovitostí zatíženou zástavním právem máte své plány – třeba ji chcete prodat nebo s ní třeba ručit za další úvěr, začne to být zajímavé. V takovém případě sice stále můžete skoro cokoli, od svého věřitele k tomu ale potřebujete palec nahoru. To pak většinou znamená papírování navíc, což se může negativně projevit na zájmu kupujících, a tím pádem i na ceně.

Co si pod tím vším papírováním představit? Bance nebo jinému věřiteli oznámíte svůj záměr a zavážete se, do kdy jste schopní doplatit svůj dluh.  Na základě toho si vyžádáte přesnou částku, kterou do slíbeného data zaplatíte. A jakmile má pak banka své peníze na účtech, dostanete od ní kvitanci – potvrzení, se kterým vyrazíte na katastr nemovitostí zástavní právo vymazat.

Spěcháte na prodej své nemovitosti, třeba i s právní vadou jako je právě zástavní právo? Obraťte se na MI Estate, zdarma vám vyhotovíme odhad ceny nemovitosti.