Co je to skrytá vada nemovitosti?

Jen si to představte. Zamilovali jste se do inzerátu, ve kterém majitel prodává krásnou chaloupku v Jeseníkách. Je to láska na první pohled, a tak chaloupku koupíte. S prvním přespáním však zjistíte, že do chalupy zatéká. Jak postupovat v případě skryté vady? Jaká jsou vaše práva? Poradíme.

Skrytá vada je taková, která existovala už v době prodeje, ale vy jako nový majitel jste ji objevil až po určité době. Existují také právní vady nemovitosti, které jsme rozebrali v dalším článku MI Estate.

Podle občanského zákoníku máte jako kupující nárok na oznámení skryté vady a následné uplatnění nároků vůči předchozímu majiteli 5 let, v případě pozemku to jsou 2 roky.

Pokud se vám objevila po dvou letech od prodeje na zdi plíseň, za odstranění této skryté vady nese odpovědnost původní majitel. Je jedno, jestli o skryté vadě věděl, nebo ne. To nejdůležitější je, že skrytá vada existovala už před prodejem a nespadá do kategorie běžné opotřebení nemovitosti.

Skryté vady se dále dělí podle rozsahu. U odstranitelných skrytých vad zajistí původní majitel jejich opravu, nebo vám vrátí část kupní ceny. U neodstranitelných skrytých vad můžete požadovat o zrušení kupní smlouvy.

Nejčastější skryté vady u nemovitosti:

  • Plíseň na stěnách
  • Popraskaná podlaha
  • Špatně odizolovaná střecha
  • Zápach z netěsnící kanalizace
  • Špatný stav nosných konstrukcí
  • Dřevomorka v podlaze a nebo v trámech
  • Zatékání do nemovitosti z důvodů chybně nainstalované hydroizolace

Pokud se chcete vyhnout nepříjemnému zjištění až vaše koupená nemovitost prozradí svou skrytou vadu, vezměte si na prohlídku nemovitosti certifikovaného inspektora nemovitostí. Odborník odhalí poruchy a vady, které byste možná přehlédli. Kromě skrytých vad si dejte také pozor na věcná břemena. Ta si ověříte v nahlížení do katastru nemovitostí. V článku: Katastr nemovitostí se dozvíte, jak v něm číst a hledat informace.

Odpovědnost za skrytou vadu a záruka? Jaký je rozdíl?

Odpovědnost za skrytou vadu, která vyplývá z občanského zákoníku, není to samé, jako záruka. Ta je totiž dvouletá a nejčastěji se s ní setkáte, když kupujete nový byt či dům přímo od developera. Záruka zaručuje, že si nemovitost po určitou dobu zachová stejné vlastnosti jako v době prodeje.

Hlavním rozdílem je ten, že u záruky je podstatný výskyt vady právě v záruční době. Nevzniká také automaticky ze zákona, jako je to v případě skryté vady, ale musí být písemně ošetřena. Abyste mohli požadovat záruku (požadovat reklamaci), musíte mít v ruce písemné prohlášení o poskytnutí záruky od prodávajícího.

Skrytá vada: Co dělat, když ji objevíte?

Pokud jste zjistili, že vám zatéká do nového domu kvůli špatně nainstalované hydroizolaci, můžete se bránit. Jak postupovat při oznámení skryté vady:

  • Skrytou vadu musíte písemně oznámit předchozímu majiteli. To uděláte nejlépe doporučeným dopisem, kam přiložíte i průkazné foto skryté vady.
  • V ideálním případě se rovnou obraťte na odborníka, který vám vyhotoví znalecký posudek. Se znaleckým posudkem v ruce budete mít u případného soudu vyšší šanci na úspěch.
  • Bývalého majitele rovnou vyzvěte, aby na své náklady vzniklé skryté vady opravil, případně můžete požadovat slevu z kupní ceny. Nechali jste si vypracovat znalecký posudek? Máte nárok i na to, aby vám bývalý majitel proplatil i náklady na znalecký posudek.

Skrytá vada: Jak je to v případě družstevního bytu?

U koupi družstevního bytu bohužel žádné skryté vady reklamovat nemůžete. Nekoupili jste si totiž byt, ale jen vlastnický podíl v družstvu. Máte sice právo k užívání konkrétního bytu, ale nemáte právo reklamovat skryté vady.

Spěcháte na prodej své nemovitosti? Obraťte se na MI Estate, zdarma vám vyhotovíme odhad ceny nemovitosti.