5 tipů, jak dobře prodat byt z dědictví

Procházka růžovou zahradou to nebude, ale ani nic, co byste nezvládli. Jako dědice, který chce prodat zděděnou nemovitost nebo její část, vás na cestě ke zdárnému výsledku čeká pár výzev, očekávaných i možná nečekaných. My vám je představíme a přidáme pár tipů, jak si to celé co nejvíce urychlit a usnadnit.

Počkejte na dokončení dědického řízení

Prodávat byt pár dní po úmrtí zůstavitele je nejen nezdvořilé, ale i z právního hlediska nemožné. I když je ze závěti nebo občanského zákoníku od začátku jasné, kdo nemovitost po zemřelém zůstaviteli zdědí, nedá se nic dělat. Do té doby, než notář-soudní komisař dokončí dědické řízení, případně dokud se nedořeší následná odvolání. Mimochodem, notáři náleží provize, kterou platí dědic.

Pro rychlý a úspěšný prodej je ideální, pokud je dědiců co nejméně a dokážou se mezi sebou rozumně domluvit. To ale rozhodně není samozřejmost. V praxi se často stává, že po smrti zůstavitele se nemovitost byt nebo dům rozdělí na několik spoluvlastnických podílů, které se rozdělí mezi pozůstalé s různými názory na to, jak s dědictvím naložit. I to se dá řešit, jak si povíme později.

TIP: Chcete vědět, jak je to s dědictvím nemovitosti podle zákona a podle závěti? Stačí si přečíst článek: Dědictví nemovitosti: Co s bytem po babičce.

Starejte se o provoz – od začátku do konce

Hned po smrti zůstavitele se musí o nemovitost někdo starat a platit náklady. Ten někdo jste vy jako předpokládaný dědic. Příspěvky do fondu oprav, zálohy za energie, pojištění domácnosti a stavby – to všechno běží dál, i když byt třeba zůstává prázdný. Dokonce i hypotéku. U ní ale vždy kontaktujte co nejdřív banku, která po individuálním posouzení může zmrazit splátky, než se vše dořeší.

Složitější situace samozřejmě nastává, když je adeptů na dědění víc a dědické řízení se protahuje. Ale to se nedá nic dělat. Pokud nemovitost skutečně zdědíte, vzniklé dluhy i s úroky nakonec budete muset zaplatit. Buď z vlastní kapsy, nebo ze zisku z prodeje.

Připravte nemovitost k prodeji

Zděděný byt nemusíte vyklízet a rekonstruovat, než ho prodáte. Zpeněžit ho můžete i v takovém stavu, v jakém je. Jen zkrátka dostanete o trochu míň. Výměna zámků, úklid a čištění, malování a rekonstrukce, to všechno stojí dost času i peněz. Někdy se vyplatí a někdy ne. Rozmyslete si, jak moc se vám do toho chce investovat, případně kolik si můžete dovolit.

Spolu s bytem často zdědíte i „poklady z půdy“, které budou dělat doma ozdobu vám či příbuzenstvu, případně o ně bude zájem ve vetešnictvích, antikvariátech, kamenných a online bazarech. Co zbyde, necháte novým majitelům nebo vyhodíte do velkoobjemového kontejneru. Pravidlem ale je, z pozůstalosti skromně žijících seniorů mívá zdaleka největší hodnotu samotná nemovitost.

Nabídněte dům nebo byt k prodeji

Dědictví dořešené, žádné dluhy ani další právní vady? Výborně, teď už jste na stejné startovní čáře jako všichni ostatní prodejci nemovitostí. Je jen na vás, jestli dům či byt prodáte svépomocí nebo s realitkou. Na vlastní pěst vás čeká náročnější cesta, na jejímž konci se třepotá vidina vyšší částky. U realitky máte po starostech, zaplatíte ovšem provizi (bývá kolem 4 % z prodeje).

Ať tak nebo tak, příprava k prodeji, administrativa a hledání kupce nějakou dobu potrvá. U bytu se dočkáte většinou zhruba za čtvrt roku, u domu to trvá dvojnásobek. V případě nestandardních a zatížených nemovitostí počítejte i s tím, že prodej nebude zrovna jednoduchý a možná kupce prostě nenajdete.

TIP: Jak je to s dědickou daní? To zjistíte v článku: Dědická daň: Prodej nemovitosti z dědictví.

Chcete prodat jen svůj spoluvlastnický podíl? Jde to

Jak už jsme naznačili, rozdělit byt nebo dům mezi více spoluvlastníků, kteří pak s dědictvím mají každý jiné plány, to není nic neobvyklého. Naštěstí ale ani neřešitelného. A to ani když chcete svůj podíl prodat bez ohledu na ostatní. Možnosti tu jsou, zvlášť poté, co novela občanské zákoníku § 1117 Občanského zákoníku č. 89/2012 omezila předkupní právo pro spoluvlastníky.

U nás v MI Estate jsme experti i na ty nejkomplikovanější případy, včetně zděděných nemovitostí a spoluvlastnických podílů. Tohle jsou důvody, proč se obrátit na nás:

  • Váš zděděný byt, dům nebo vlastnický podíl odkoupíme napřímo.
  • Pracujeme bez zdržování, celý prodej může proběhnout i do 24 hodin.
  • Postaráme se o všechno papírování, oběhneme za vás třeba katastrální úřad i právní náležitosti.
  • Peníze dostanete hned po prodeji. To se hodí, třeba když potřebujete nemovitost rychle zpeněžit.
  • Jsme odborníci přes prodej nemovitostí. To dokládá přes 14 000 spokojených zákazníků.

Pokud vás zajímá, jak celý výkup nemovitosti probíhá a chcete dostat nezávaznou nabídku, napište nám. Odhad ceny nemovitosti pro vás připravíme bezplatně.