Jak prodat nemovitost ve 3 krocích

Až budeš hledat pomocnou ruku, najdeš ji na konci svého ramene. Slavný výrok Marka Twaina napadne asi každého, kdo se rozhodne prodat svou nemovitost na vlastní pěst. Bez ohledu na to, kolik úsilí a nervů na to budete muset vynaložit. Nevyplatí se to nechat spíš na specialistech? Pojďme si porovnat možnosti, jak nejlépe prodat nemovitost.

Zdá se, že v posledních měsících se horký realitní trh začíná přeci jen ochlazovat. „Kvůli zvýšení úrokových sazeb je velká pravděpodobnost, že dojde k poklesu počtu lidí, kteří dosáhnou na hypotéku. S tím se pojí i snížení poptávky po nemovitostech do hodnoty 5 milionů,“ předpovídá CEO MI Estate Maxim Ponomarenko.

Dražší hypotéky hodily vidle do plánů jak zájemcům o vlastní bydlení, tak i prodejcům. Najít kupce pro svou nemovitost nebo spoluvlastnický podíl si vyžádá ještě víc úsilí než dosud. A také času. Vždyť samotný prodej domu se klidně protáhne na půl roku. Pokud potřebujete peníze rychle, je to dost nepříjemná představa.

Prodej svépomocí – ušetříte za prostředníka, ale pozor na nevýhody

Když všechno klapne, ušetříte spoustu peněz, které by jinak zůstaly realitce. Firmě, která pro vás může dělat první poslední, ale taky nemusí. Při prodeji svépomocí máte nad vším 100% kontrolu, od podoby inzerátu přes výběr zájemců až po smlouvu. Pokud jste navíc třeba starousedlík, můžete k prodeji využít své znalosti a známosti.

Samozřejmě, prodej svépomocí má i své stinné stránky. Všechna práce, kterou by jinak odvedli realitní makléři, účetní, administrativní pracovníci, právníci a marketingoví experti, spadne na vás a lidi, které si musíte sami najít. Pokud sami nepracujete v realitách a do prodeje nemovitosti se pouštíte poprvé, čeká vás skok do neznáma a spoléhání na metodu pokus omyl.

Prodej s realitkou – komfort za provizi

Realitky znají všechny fígle, jak nemovitost rychle prodat za co nejvíc. A rozhodně se nebudou bát je použít všechny do jednoho. Stejně tak jsou zvyklé poradit si s různými zádrhely, jako jsou například skryté vady nemovitosti. Na tom, aby všechno šlo jako po másle, mají ten nejlepší zájem – provizi.

Provize se většinou vypočítává jako procento z prodejní ceny. U nás v Česku to bývá kolem 4 %. Když vám tedy realitka najde kupce vaší nemovitosti třeba za 5 milionů, z této částky jí zůstane v kapse 200 000 Kč.  Buďte si jisti, že si realitka svůj podíl na kořisti dobře pohlídá. Kdybyste nakrásně kupce našli sami, provizi i tak budete muset oželet, smlouva je smlouva.

Prodej s MI Estate – žádné starosti a peníze hned

Ať už svépomocí nebo s realitní kanceláří se prodej nemovitosti může protáhnout na dlouhé měsíce. To samozřejmě mluvíme o bytech, domech a pozemcích bez právních vad. U nestandardních případů jako jsou nemovitosti s dluhy, hypotékou nebo zástavou se čekání na peníze táhne jako týden před výplatou.

To u nás v MI Estate jsme odborníci na složité případy, a hlavně – peníze posíláme rychle, bez zbytečného zdržování. Někdy i do 24 hodin. Nemovitost od vás vykoupíme napřímo, o papírování se postaráme. A vy můžete přemýšlet, jak se získanými penězi naložíte.

  • Postaráme se o veškerou administrativu (oběhneme za vás třeba katastrální úřad) i právní náležitosti.
  • Peníze dostanete ihned. To se hodí, když potřebujete rychle zpeněžit nemovitost a získané peníze investovat například do podnikání.
  • Co když vlastníte jen část nemovitosti? Nezoufejte, specializujeme se i na výkup spoluvlastnických podílů.

Víme, co děláme a je na nás spoleh. To dokládá přes 14 000 spokojených zákazníků.