Co čekat od trhu s nemovitostmi v roce 2022

Na to, abychom se mohli podívat do nemovitostní věšticí koule, musíme na chvilku zpátky do minulosti. Každý rok doufají nájemníci, že se růst cen nemovitostí zastaví. Jenže bohužel i na trhu s nemovitostmi platí ekonomické pravidlo, že poptávka určuje nabídku. A poptávka po volných bytech neopadla. Neovlivnily ji zatím ani 3 vlny pandemie. Česká národní banka dokonce zaznamenala v roce 2021 rekordní zájem o hypotéky. Minulý rok si Češi vzali dohromady hypotéky v objemu 430 miliard korun.

Jak je možné, že trh s nemovitostmi tak narostl?

Mnoho potencionálních zájemců pospíšilo a sjednalo si hypotéční úvěr ještě za relativně dobrých podmínek už v minulém roce 2021. Z obavy z nedostupného bydlení (a nedostupné hypotéky) tak často doslova vykoupili jen projekt, který byl zatím pouze nakreslen na papíře.

Co ovlivňuje míru rozevřených nůžek mezi kupní silou a cenami bytů (nedostatek bydlení):

  • Hypotéky byly až do konce roku 2021 docela levným zbožím a dosáhl na ni téměř každý.
  • Počet zájemců o nákup nemovitostí je už řadu let několinásobně vyšší než počet volných bytů. Podle ČNB jsou díky tomu ceny v průměru o 25 % vyšší, než by měly být.
  • Naše stavební zákony a procesy jsou zpomalené, a tak se staví jen necelá pětina bytů, kterých je momentálně potřeba. Jen v Praze je poptávka po bydlení tak vysoká, že cena nemovitostí meziročně vzrostla o 15 %. Příliš mnoho zájemců na málo bytů nahrává developerům, kteří byty prodávají.
  • Drahý materiál a nedostatek pracovní síly zdražuje už tak drahou nemovitost. S cenou za materiály roste i inflace. Nedostatek zaměstnanců posiluje zvyšování mezd, což má také dopad na inflaci.
  • Situaci ve stavebnictví nepomohla ani probíhající pandemie. Zpozdily se dodávky komponentů a potřebných součástek. Stavební firmy proto nemohly garantovat dokončení v termínu a ani konečnou cenu.

Jak na zvyšující se inflaci zareagovala ČNB?

Z obav z inflace proti ČNB utáhla otěže hypotékám. Těsně před Vánoci zvýšila úrokovou sazbu o celý jeden procentní bod na 3,75 %. Podle analytiků však nejsme ještě u konce zvyšování úrokových sazeb.

ČNB zároveň i od dubna 2022 zpřísňuje podmínky pro poskytnutí hypotéky. Žadatelé o hypotéky tak musí mít našetřeno alespoň 20 % ceny nemovitosti a na měsíční splácení mohou vynaložit maximálně 45 % svého čistého měsíčního příjmu.

A co z toho vyplývá pro obyčejného Čecha?

Na to jsme se zeptali našeho CEO Maxima Ponomarenka:

„Především kvůli zvýšení úrokových sazeb očekávám, že dojde k poklesu počtu lidí, kteří dosáhnou na hypotéku. S tím se pojí i snížení poptávky po nemovitostech do hodnoty 5 milionů korun. Z toho důvodu se zvýší poptávka po nájemním bydlení. Zároveň odhaduji, že dojde k ochlazení realitního trhu v Praze a jeho okolí. Na pražské byty už dosáhne spíše investor, který je bude chtít pronajímat.“

„Rostoucí inflace a zvyšující se náklady na život zasáhnou spoustu domácností, které budou nuceny prodat svůj domov i s hypotékou. Bohužel také očekávám, že se na trh dostane nemalé procento nemovitostí, které budou zatížené exekucí, právě v důsledku nesplácení půjček.“

Pozitivní zprávy pro rok 2022 pro nás nemáte? 😊

Už teď pozorujeme zvýšený zájem o nemovitosti v lokalitách okolo středních a větších měst a také tam, kam si jezdíme odpočinout – mám teď na mysli chalupy a chaty v místech, kde je velký rekreační potenciál. Jde například o Krkonoše, Beskydy, Jizerské hory, ale roste i zájem o lokality na hranicích s Německem a Rakouskem.“

„Osobně si myslím, že je teď nejvhodnější doba si promyslet, jak nejlépe ochránit své peníze před inflací. Skvělým způsobem je hmotný majetek. Nakoupit nemovitost anebo spoluvlastnický podíl, se jeví jako nejlepší možná dlouhodobá investice. V roce 2022 tak vzniknou nové příležitosti, jak konzervativně investovat své úspory v Česku.“

Proč se vyplatí investovat do nemovitosti anebo spoluvlastnického podílu?

Nemovitost je hmotná. Máte záruku toho, že se na svou investici můžete jet opravdu podívat a zároveň budete zapsaní jako vlastník v katastru nemovitostí. Mnoho lidí tak dá přednost spíše hmotnému majetku před klasickými akciemi, které momentálně neustále kolísají nahoru a dolů.“

TIP MI Estate: Jak investovat do nemovitostí anebo spolupodílů? Investujte do nemovitostí v našem portfoliu. Spolupracujeme s dražební společností Morava s.r.o., společně v sídle naší společnosti pravidelně pořádáme fyzické dražby nemovitostí i podílů pro drobné a střední investory. Všechny nemovitosti v dražbě si prohlédněte v sekci: Připravované dražby nemovitostí a spoluvlastnických podílů.