Koupě nemovitosti v dražbě

Koupě nemovitosti v dražbě bývá pro mnoho lidí synonymem velmi výhodnému nabytí domu nebo bytu za zlomek prodejní ceny. Ne vždy to tak ale může být.

 

Dražby se základně dělí na dva typy: dražby dobrovolné a dražby nedobrovolné. O tom, jaký je mezi nimi rozdíl, jsme si vysvětlili v článku: Dobrovolná vs. nedobrovolná dražba, jaký je mezi nimi rozdíl. Pro zájemce o koupi nemovitosti v dražbě nemá však typ dražby na průběh a postup dražby zásadní vliv.

Koupě nemovitosti v exekuční dražbě

V exekučních dražbách najdete nemovitosti, jejichž majitel se dostal do dluhů a nebyl schopen se domluvit s exekutorem a věřiteli (nejčastěji je to banka) na tom, jak bude dluh postupně splácet. Proto přichází na řadu exekuční příkaz k prodeji nemovitosti.

Cenu takového domu, bytu, ale i spoluvlastnického podílu určuje znalec (vybere jej exekutor), který do ceny promítne aktuální cenu nemovitosti, polohu a stav nemovitosti.

TIP: O tom, jak probíhá samotná dražba nemovitostí, jsme se rozepsali v článku: Jak probíhá dražba nemovitostí. Dozvíte se v něm, kdo dražbu vede, co všechno najdete v dražební vyhlášce nebo jak složit dražební jistotu.

Všechny chystané exekuční dražby spravuje na Portál dražeb Exekutorské komory České republiky. U každé exekuční dražby pak najdete dražební vyhlášku, ve které je specifikován čas a místo dražby, podrobný popis věci, která se draží a nejnižší možné podání. Přístup do dražby má každý, (kromě dlužníka a zaměstnanci exekutorského úřadu) kdo složí dražební jistinu. A vyhraje ji ten, kdo položí nejvyšší podání.

Proč uvažovat o koupi nemovitosti v exekuční dražbě:

  • je výhodná především v tom, že můžete získat nemovitost nebo spoluvlastnický podíl za skvělou cenu – klidně i za 2/3 ceny, kterou určil znalec. A pokud se dražba opakuje (nikdo nemá o danou nemovitost zájem) může být cena ještě menší. Což bývá největším lákadlem pro všechny účastníky, vzhledem k tomu, jak neustále rostou ceny nemovitostí.

A nevýhody koupě nemovitosti v exekuční dražbě?

  • Pokud vás strhne vlna adrenalinu, může se vám stát, že přihodíte až příliš a v konečném důsledku tak zaplatíte více, než jste chtěli.
  • Vlastník (dlužník) nemusí úplně spolupracovat při předávání nemovitosti a někdy také neumožní ani prohlídku nemovitosti. Dokonce může i záměrně během exekučního řízení a dražbě nemovitost schválně znehodnocovat. Proto si vždy raději vybírejte nemovitosti, u kterých je prohlídka umožněna, jinak můžete vydražit zajíce v pytli.

Koupě nemovitosti v dražbě přímo od vlastníka

Dražba může být i alternativním způsobem, jak prodat svou nemovitost, aniž by musel být vlastník   v exekuci a nebo řešil jiný problém, kvůli kterému je nucen svou nemovitost nebo spoluvlastnický podíl prodat.

Například u nás v MI Estate pro vás pravidelně ve spolupráci s dražební společností dražíme nemovitosti a spoluvlastnické podíly z našeho portfolia. Na stránce: připravované dražby si vyfiltrujte typ nemovitosti a oblast a rovnou si můžete porovnat minimální kupní cenu s odhadní cenou, kterou stanovil znalec.

Výhody koupě nemovitosti v dražbě s MI Estate:  

  • Nemovitosti v dražbě se draží za zlomek tržní ceny.
  • Na dražbu nemusíte nikam chodit, téměř všechny naše dražby dražíme prostřednictvím online dražebního portálu.
  • Zejména vydražené spoluvlastnické podíly mohou být skvělou investicí – můžete se v budoucnu domluvit s ostatními spoluvlastníky na odkupu jejich spoluvlastnických podílů a získáte tak celou nemovitost za skvělou cenu.

Nevýhody koupě nemovitosti v dražbě:

  • U dražeb obecně může být nevýhodou to, že jsou čím dál tím populárnější, proto je často účastníků příliš a mohou tak výslednou cenu velmi nadhodnotit. Vybírejte proto spíše nemovitosti a spoluvlastnické podíly na vesnici a nebo na malých městech – není o ně takový zájem a výsledná cena bude výhodnější. A nebojte si stanovit limit, přes který nepůjdete. Jen tak nebudete po dražbě překvapení

Investování do nemovitostí je bezpečnější než investování do klasických akcií. Cena nemovitostí roste každoročně v průměru okolo 10 až 15 %. Pokud nemáte zrovna miliony na kontě, můžete investovat prostřednictvím investic do spoluvlastnických podílů. Rádi vám pomůžeme sestavit investiční portfolio z nemovitostí, o které máte zájem.

TIP: Další důvody, proč investovat do spoluvlastnických podílů, jsme rozepsali v článku: Spoluvlastnický podíl: Důvody, proč jej koupit v dražbě.