Jak na prodej bytu s věcným břemenem

Prodej bytu s věcným břemenem už sám o sobě asi nevyvolá pozitivní reakce. A co víc, tato informace v inzerátu velmi často většinu zájemců předem rovnou odradí. Naštěstí víme, jak z toho ven.

Jak na prodej bytu s věcným břemenem: První si vše ověřte

V praxi se nejčastěji setkáváme s prodejem bytu (ale i jiné nemovitosti) s věcným břemenem osobní služebnosti dožití. Jedná se o typ břemene, kdy se nejčastěji právě starší rodiče rozhodnou přepsat byt na své děti. Aby se děti staly právoplatnými vlastníky, dostanou od rodičů podmínku, že je musí nechat v bytě dožít. Rodiče mají jistotu, že je nikdo nepřesune do domova důchodců a zároveň ví, že se děti v případě dědictví nebudou hádat. Teoreticky.

Velmi častá jsou pak také věcná břemena chůze a jízdy – svému sousedovi musíte vždy umožnit volný průchod přes svůj pozemek.

Jak ovlivní věcné břemeno cenu nemovitosti? Vždy záleží na typu a také na tom, jak moc břemeno ovlivňuje každodenní využívání nemovitosti, na kterou se věcné břemeno vztahuje. Obecně pak platí, že čím menší vliv, tím lepší prodejní cena. To ale neznamená, že je prodej bytu s věcným břemenem neproveditelný. V tomto článku se budeme blíže věnovat právě prodeji bytu s věcným břemenem služebnosti dožití.

TIP: O věcném břemeni jsme psali i v článku: Věcné břemeno a služebnost: Aneb ten děda ve smlouvě nebyl.

Věcné břemeno u bytu: Najdete kupce?

V případě, že vám byt s věcným břemenem dožití říká pane, můžete jej prodat. A neovlivní to ani oprávněná osoba, které se věcné břemeno týká.

Otázka ale je, jestli se vám podaří najít kupce. Zájem o takový byt společně s osobou na dožití totiž značně ztěžuje využití dané nemovitosti. Jen si vzpomeňte na slavný český film Na samotě u lesa. Manželé Lavičkovi to s dědou Komárkem taky neměli na začátku úplně jednoduché a pojďme si říci, že pokud by byl film na motivy skutečné události, pravděpodobně nebude mít takový hezký konec.

TIP: Věcné břemeno a služebnost patří pod velkou skupinu právních vad nemovitostí. Pokud vás toto téma zajímá, mrkněte na článek: Právní vady nemovitosti: Víme, jak na ně.

3 tipy, jak prodat byt s věcným břemenem

U věcného břemene služebnosti dožití platí, že se ruší úmrtím oprávněného a není přenositelné. Pokud tedy na prodej nemovitosti nespěcháte, stačí vám pár let počkat a problém se vyřeší prakticky sám. Jakmile se břemeno zruší, můžete nemovitost prodat, aniž byste museli řešit snížení ceny kvůli zatížení břemenem. Jen počítejte s tím, že to klidně může trvat i dalších 20 let. Pokud na peníze spěcháte, máte 3 možnosti, jak tento problém vyřešit:

  • Domluvte se s oprávněnou osobou

Pokud vám situace dovolí, můžete se s oprávněnou osobou i domluvit – podepíšete písemnou dohodu o zrušení věcného břemene. Dohodou se věcné břemeno vymaže a vám stačí jen dojít na katastr nemovitostí, kde jej příslušníci úřadu vymažou i ze záznamu dané nemovitosti. Počítejte ale s tím, že vám oprávněná osoba dohodu nepodepíše jen tak. Zrušením služebnosti dožití totiž ztrácí střechu nad hlavou. A tak bude potřebovat finanční náhradu nebo jinou možnost bydlení.

  • Prodejte byt s věcným břemenem

Prodat byt s věcným břemenem můžete klidně hned. Jen nepočítejte s tím, že se vám podaří najít rychle kupce. Vždyť i prodej „normálního“ bytu na vlastní pěst trvá obvykle 3 měsíce. Dávejte si proto pozor, abyste se z důvodů spěchu na finance neunáhlili a neprodali byt zbytečně pod cenou prvnímu zájemci, který se objeví.

  • Využijte experty na trhu MI Estate

Obraťte se s prodejem bytu s věcným břemenem na nás. Kromě toho, že se specializujeme i na výkup spoluvlastnických podílů, umíme vyřešit i složité případy nemovitostí s dluhy, hypotékou či zástavou. A nezalekneme se ani nestandardně zatíženích nemovitostí, proto je pro nás výkup nemovitostí s věcným břemenem procházka růžovým sadem. Oběháme za vás katastr, vyřídíme i ostatní úřady a nemovitost od vás odkoupíme klidně za 24 hodin.

Pokud vás prodej bytu s věcným břemenem opravdu zajímá, využijte náš odhad ceny nemovitosti zdarma a my se vám ozveme s nezávaznou nabídkou.