Jak na investování do nemovitostí pro začátečníky

Podle posledního komentáře České národní banky ze srpna 2022 dosáhla inflace 17,2 %. Ty nejlepší spořicí účty slibují zhodnocení peněz okolo 5 %. I na spořicím účtu tak vaše peníze pomalu ale jistě ztrácejí na hodnotě. I proto široká veřejnost stále více a více hledá informace, jak na investování do nemovitostí. Nic totiž nenahradí základní potřebu někde bydlet.

Poznejte 4 základní formy investování do nemovitostí

Investice do nemovitostí považují odborníci za jedny z nejbezpečnějších forem investic. Souvisí to právě s tím, co jsme si už řekli v úvodu. Každý člověk potřebuje někde bydlet. Proto hodnota nemovitostí v průběhu času spíše roste. A pokud nastane krize, růst cen nemovitostí se spíš zastaví, ale prakticky nikdy jejich cena výrazně nepoklesne (jako to může být třeba u akcií).

Pokud o investování do nemovitostí slyšíte prvně, je dobré si uvědomit, že může mít několik forem. Odborníci na investice je rozdělují na:

  • Přímé investice do nemovitostí – Koupíte si fyzickou nemovitost jako je byt, dům, pozemek, ale také třeba spoluvlastnický podíl.
  • Nepřímé investice do nemovitostí – Zainvestujete do nemovitostních fondů, nemovitostních dluhopisů nebo do crowdfundingu. Nepřímé investice do nemovitostí jsou zpravidla méně nákladné a potřebujete k nim zpravidla nižší kapitál (peníze, které zainvestujete).

TIP: Investice do spoluvlastnických podílů jsou skvělé v tom, že své peníze uložíte do fyzické nemovitosti, stanete se jejím majitelem a nemusíte být milionář. Stačí vám klidně jen 100 000 Kč.

Investování do fyzických nemovitostí

Investování do fyzických nemovitostí je výhodné především díky tomu, že ve většině případů dosáhnete dvojího zhodnoceníhodnota nemovitosti v čase poroste a v případě pronájmů dosáhnete i na každoměsíční příjem navíc. Počítejte však s tím, že pro investování do fyzické nemovitosti budete potřebovat vyšší finanční obnos. Můžete si také vzít hypotéku na investiční byt, ale musíte si samozřejmě být jisti, že ji zvládnete splatit.

TIP: V článku: Do čeho investovat? Zkuste nemovitosti aneb 4 typy, jak investovat do nemovitostí, jsme detailněji popsali, jaké možnosti máte, když se rozhodnete investovat do fyzických nemovitostí.

Investování do nemovitostních dluhopisů

U nemovitostních dluhopisů už před jejich nákupem víte, jaký z nich budete pobírat úrok. Ten vám daná instituce pak proplácí obvykle měsíčně, co 3 měsíce, nebo ročně. Předem také víte, na jak dlouho investujete. Ke dni splatnosti dluhopisu tak dostanete zpět svou celkovou jistinu, kterou jste do dluhopisu vložili (v případě, že je emisní kurz 100 %).

Investování do nemovitostních fondů

Nemovitostní fondy jsou vhodné pro ty, kteří nechtějí vkládat čas do hledání té správné nemovitosti k investování a nechtějí řešit případnou starost o provoz. Jsou také specifické tím, že jejich prostřednictvím investujete spíše do komerčních prostor – do kancelářských budov, do skladů, do hotelů a jiných účelových staveb.

Peníze obvykle svěříte danému fondu, který s nimi pak sám nakládá podle svého nejlepšího uvážení. Výnos dopředu ale neznáte a fond vám jej vyplácí obvykle jen jednou ročně (dostáváte vždy podíl na příjmu z nájmu). Nezapomeňte také za to, že vám z výnosu strhnou vstupní poplatky, ale také poplatky za správu vaší investice.

Crowdfunding nemovitostí

Poměrné nedávno vnikl do světa investic i crowdfunding – jako investor podpoříte svými penězi zajímavý projekt a za „zapůjčení“ peněz pak dostáváte úroky. Důležité u crowdfundingu je právě to, že se na investici podílí mnoho investorů.

Asi nejznámější platformou, která princip crowdfundingu v České republice zprostředkovává, je Zonky. Vyberete si na ni osobu, které chcete za odpovídající úrok půjčit na předem daný projekt. Takové půjčování peněz můžete mimo jiné směřovat i právě do nemovitostí. Nevýhodou crowdfundingu je ale jeho velká rizikovost oproti ostatním produktům.

3 poslední rady pro začínající investory

  • Pokud se rozhodnete investovat, vždy se snažte, aby se vaše portfolio skládalo z několik různých forem i druhů investic.
  • Chcete investovat jen do nemovitostí? Pak uvažujte o rozdělení financí do několika různých druhů nemovitostí.
  • Nebojte se obrátit na investiční odborníky, kteří vám pomohou vybrat ty správné investice na základně vašich potřeb a zohlední i váš přístup k riziku. V MI Estate vám rádi pomůžeme sestavit portfolio nemovitostí přímo na míru.

Nepřesvědčili jsme vás o investicích do nemovitostí dostatečně? Pak si ještě přečtěte další důvody v článku: Proč se investice do nemovitostí určitě vyplatí?