Do čeho investovat? Zkuste nemovitosti aneb 4 tipy, jak investovat do nemovitostí

Ze zpráv jen neustále slyšíme, jak inflace stále roste. Dokonce i širší veřejnost znovuobjevila pojem investice. Jednou z možností, do čeho investovat, jsou právě nemovitosti. Přečtěte si 4 tipy, do jakých forem investičních nemovitostí můžete vložit peníze.

Investiční byt k dlouhodobému pronájmu

Investiční byt = byt, který pronajímáte někomu. Do termínu investiční byt tak nemůžete v pravém slova smyslu zahrnout byt, který jste si koupili a dlouhodobě v něm bydlíte.

Pokud se rozhodnete investovat do bytu k dlouhodobému pronájmu, získáte dvojí zhodnocení. Cena bytu v průběhu let poroste a budete dostávat pasivní příjem ve formě nájmu. Bydlení je jedna z hlavních lidských potřeb, což vám jako vlastníkovi hraje do karet i během období, kdy je na nemovitostním trhu obleva.

Potřebujete investiční nemovitost prodat? Můžete si být jisti, že se vám ji podaří prodat rychleji než třeba v případě dluhopisů, u kterých obvykle není ani možnost předčasného ukončení.

Jak vybrat investiční byt k dlouhodobému pronájmu? Důležitým kritériem by pro vás měla být lokalita a velikost bydlení. Byt v Praze je lákavý, ale počítejte s tím, že budete muset pronájem pravděpodobně ještě dotovat. Pokud se rozhodnete vzít investiční byt v Praze na hypotéku, nemusí pronájem pokrýt ani splátku.

Návratnost investice do bytu je obvykle ve větších městech delší než v menších. Ve velkých městech bude hledání nájemníka mnohem jednodušší. Vyberte si především lokalitu, kde je dobrá dostupnost MHD a občanská vybavenost (obchody, školy, úřady).

Malý nebo velký? Menší byty jsou ve velkých městech žádanější – souvisí to s tím, že jsou samozřejmě levnější. Na druhou stranu po velkých bytech sahají obvykle nájemci, kteří mají v plánu zůstat v pronajmutém bytě i několik let.

TIP: Nepřesvědčili jsme vás? Přečtěte si i další článek na blogu MI Estate o tom, proč se investice do nemovitostí určitě vyplatí.

Investice do nemovitosti na krátkodobý pronájem

Další formou investování do nemovitostí může být vlastnictví bytu (domu) na krátkodobý pronájem. Takové pronájmy hledají turisté, studenti a nebo lidé na pracovních cestách. Proto by váš investiční byt určený ke krátkodobému pronájmu měl být v nejlepším případě v turistické destinaci, v historickém centru, případně v okolí univerzity. S hledáním „nocležníků“ vám pak pomůže třeba Airbnb.

A jak je to s výnosem? Obvykle je velmi podobný jako u dlouhodobého pronájmu. (Samozřejmě v případě, že zrovna svět nekosí pandemie.) Vzrůstají u něj ale náklady na čas i peníze. O provoz krátkodobého pronájmu se musíte postarat – uklidit před příjezdem, potkat se s hosty, uklidit po odjezdu.

Investice do pozemků a polí (do zemědělské půdy)

Investování do pozemků a zemědělské půdy není obvykle tak oblíbené. Jenže, ceny pozemků rostou ještě rychleji než ceny bytů. Stavební pozemek můžete pronajímat a nebo si jej „uložíte“ na později a prodáte ve výhodnou dobu. A dokonce i nestavební parcela se může v průběhu let díky změně územního plánu změnit na stavební parcelu.

Našli jste pozemek v turisticky atraktivní lokalitě? Můžete jej zhodnotit i tím, že na něm postavíte dočasnou stavbu, kterou pak budete nabízet ke krátkodobému pronájmu. Tiny houses, glamping, maringotky. To je jen výčet pár míst, která se těší velké popularitě. Je totiž čím dál tím modernější strávit čas na místě, kde dávají lišky dobrou noc než se ubytovat v pětihvězdičkovém hotelu s vířivkou na pokoji.

Investice do spoluvlastnických podílů

Investice do spoluvlastnických podílů jsou skvělé v tom, že vám stačí klidně jen 100 000 Kč. Stejně jako u ostatních nemovitostí tak i u spoluvlastnických podílů je mnohem nižší riziko než u běžných akcií.

A pokud se s ostatními spoluvlastníky dohodnete, můžete celou nemovitost společně pronajímat. Na účet vám tak každý měsíc příjde poměrná část z pronájmu. Dlouhodobý pronájem, krátkodobý pronájem a nebo tiny house na pozemku v Krušných horách. To vše můžete mít a pronajímat i prostřednictvím spoluvlastnického podílu.

Nevíte, jak na to? S investováním do spoluvlastnických podílů vám rádi v MI Estate pomůžeme. Spoluvlastnický podíl vám prodáme za 80% cenu, než kterou stanovil soudní znalec ve znaleckém posudku. Díky tomu tak získáte okamžité zhodnocení o 20 %.

TIP: Spoluvlastnický podíl můžete získat i v dražbě. Přečtěte si důvody, proč koupit spoluvlastnický podíl v dražbě.