Zrušená daň z nabytí nemovitosti

Rozhodli jste se investovat do nového bydlení? Máme pro vás dobrou zprávu. Ušetříte peníze, které můžete zhodnotit a využít na vybavení nového bytu či domu. Kupující byl dříve povinen zaplatit daň z nabytí nemovitosti, jejíž sazba činila 4 % ze základu daně, ta je již zrušena.

Daň z nabytí nemovitosti je zrušena ve všech případech, kdy právní účinky vkladu do katastru nemovitostí vzniknou 26. září 2020. Platí to i pro případy se zpětnou účinností, tzn. pokud byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a později.

Zrušená daň z nabytí nemovitosti se vztahuje také na případy, kdy lhůta pro podání daňového přiznání uplynula od 31. března 2020. To jsou právě případy vkladu práva do katastru, které proběhly v prosinci roku 2019.

Zrušená daň = více peněz

Sazba daně z nabytí nemovitosti byla stanovena na 4 % a počítala se jako součin základu daně a sazby daně. Pokud jste pořídili byt například za 6 mil. korun, daň z nabytí nemovitosti by činila 240 tisíc korun. Od 26. září 2020 tedy tyto peníze ušetříte.

Vrácení přeplatku

Pokud nastala situace, že jste zálohu na daň nebo daň z nabytí nemovitosti již zaplatili, musíte si o vrácení přeplatku zažádat prostřednictvím formuláře – Žádost o vrácení přeplatku daně z nabytí nemovitých věcí. Od podání této žádosti je stanovena 30-ti denní lhůta na vrácení tohoto přeplatku, ten vám bude vrácen pouze v případě, že u vás správce daně neeviduje žádný nedoplatek.