Česká národní banka opět zvyšuje úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýšila úrokové sazby na 0,75 %, a to s platností od 6. srpna 2021. Ke zvýšení sazby vedly zejména obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky.

Podle ekonomů bude toto zvyšování sazeb pokračovat i ve druhé polovině roku a podpoří zdražování úvěrů, a to především hypoték. Pro žadatele o hypotéku se tak financování vlastního bydlení může stát komplikovanější a musí počítat se zvýšením měsíčních splátek. Lze očekávat i zavedení přísnějších podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů. Pro mnoho lidí bude tedy vlastní bydlení nedostupné.

Dochází i k výraznému zrychlení růstu cen domů a bytů. V porovnání se zeměmi Evropské unie rostly ceny nemovitostí v ČR nejrychleji a nepřetržitě od roku 2016. Jde tedy o čtvrtý nejrychlejší růst cen bytů a nejdražší bydlení v poměru k příjmům v Evropě.

Cena nemovitostí se zvyšuje a nadále zřejmě bude narůstat. Zdlouhavé povolení staveb, politika centrálních bank a zdražování materiálů, to vše prodražuje realizaci staveb, což v konečném důsledku bude tlačit ceny ještě výše.

Na realitním trhu je patrná nedostatečná nabídka bytů. Prodeje jsou na rekordní úrovni. Nové projekty se z velké části vyprodají prakticky ihned po uvedení na trh. Výrazně tedy vzrostl zájem o koupi nemovitosti, protože jde v současné době o jedinou bezpečnou investici.